Src 3 Nedir? – Uluslararası Yük-Eşya Taşımacılığı

Src 3 Nedir?

Src 3 Belgesi

Uluslarararası yük taşımacılığı yapacak olan sürücüler src3 belgesi alma zorunluluğu vardır. Src 3 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilmektedir. Src 2 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yük taşıyabileceği gibi yurt içinde de yük taşırlar. Yani src 3 belgesi alan sürücü src 4 belgesini de almış sayılır. Bu belgeyi almak için 5 günlük eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır. Src3 belgesi almak için 18 doldurmak, 66 yaşından gün almama şartı aranır.

Src 3 Belgesi İle Hangi Araçlar Kullanılır?

Src3 alan sürücüler yurt dışında ve yurt içerisinde ticari olarak yük, eşya taşınır. Peki bu belge hangi araçları kullanır gelin göz atalım.

Kamyon, çekici, kamyonet, panelvan minibüs, pikap gibi araçlar kullanılır.

Src 3 belgesi Alma Şartları?

Src 3 belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı: bu belgeyi almanız için en az ilk okul seviyesinde bir okuldan mezun olmanız gerekir. Sonrasında sürücü belgesine sahip olmanız, sağlık yönünden sürücülük yapmanıza engel teşkil edecek herhangi bir ruhsal ve bedeni bir hastalığınızın bulunmaması gerekir. Son olarak insan kaçakçılığı, ateşli ve bıçaklı silah kaçakçılığından hüküm giymemiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlara haiz olmanız durumunda yetkili bir src kursuna giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrası düzenlenecek eğitim programını tamamlayarak sınavlara girebilirsiniz. Yapılacak olan sınavlarda en az 70 puan almanız durumunda bu belgeyi almaya hak kazanacaksınız.