Src 1 Belgesi – Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

Src 1 Belgesi Nedir?

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler src1 belgesi alma zorunluluğu vardır. Src1 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yolcu taşımacılığı yapabilmektedir. Bu belgeyi alan sürücüler Uluslararasında yolcu taşıyabileceği gibi yurt içinde de yolcu taşırlar. Yani src 1 alan sürücü src 2 belgesinide almış sayılır. Bu belgeyi almak için 4 günlük eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır. Src1 belgesi almak için 26 doldurmak, 66 yaşından gün almama şartı aranır. Bununla beraber ilkokul mezunu olunması gerekmektedir.

Src1 yolcu taşımacılığı

Src1 yolcu taşımacılığı

 

Src 1 belgesi hangi araçlar için geçerlidir?

Src1 belgesi ticari yolcu taşımacılığında kullanılan bir belge türüdür. Taşıma yönetmeliğinde de belirtildiği gibi bu belge ile ticari olarak insan taşımacılığı yapan tüm taşıtlar için geçerlidir. Bunlara örnek olarak; otobüs, minibüs, taksi, öğrenci servisleri, personel taşımacılığı gibi türleri örnek gösterebiliriz.

Src1 belgesi için gerekli şartlar

Bu belgeyi almak için ön şart sürücü belgesinin olmasıdır. Diğer şartlar ise; yolcu taşımacılığı yapmaya engel teşkil edecek suçlarda bulunmamak gerekmektedir. Yani uyuşturucu kullanmış, insan kaçakçılığı yapmış kişiler bu belgeyi alamaz. Bunun dışında sağlık yönünden ticari bir aracı kullanmaya mani bir bedeni ve ruhsal bir rahatsızlığın bulunmaması gerekmektedir. Son olarak en az ilk okul mezunu olmak gerekmektedir.

Src 1 belgesi nasıl alınır?

Src 1 belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilmiş bir eğitim merkezine gitmeniz gerekir. Kayıt için gerekli olan evrakları hazırlayarak kaydınızı yaptırıp eğitim sürecini tamamlamanız gerekir. Eğitimi tamamladıktan sonra yapılacak olan sınavlardan en az 70 ve üzeri bir puan almanız halinde bu belgeyi almaya hak kazanmış olursunuz. Teorik sınavı başarıyla geçen adaylar uygulama sınavına da girmek zorundadırlar. Uygulama sınavlarında toplam üç adet görsel sınav sorusu sorulur. Bu üç sorudan iki tanesine doğru yanıt verilmesi halinde uygulama sınavından geçilmiş olur. Eğitim içeriğinde ulusal taşıma mevzuatı ve sigortacılık mevzuatı, güvenli sürüş, trafik adabı, trafik kazalarının önlenmesi, iş organizasyonu, iş güvenliği ve ilk yardım gibi konular ele alınmaktadır.